reklama

Príbeh chrobáka a slovenský volič

Keď chce zlý vodca kobyliek v úspešnom animovanom detskom filme Príbeh chrobáka vysvetliť svojmu nechápavému podriadenému, akou hrozbou pre nich môžu byť na pohľad neškodné mravce, hodí mu o hlavu malé semienko - nebolí, ďalšie - nebolí, potom otvorí poklop na zásobníku a dôverčivá kobylka je pochovaná pod kopou neškodných semienok. Príkladov keď sa sčítaním účinkov udalostí alebo činov s malým efektom dosahuje efekt pomerne veľký je v detskej literatúre a filme dosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V inej scéne voľnomyšlienkárska rybička Nemo presviedča rybky uväznené v sieti, že ak budú všetky plávať jedným smerom, podarí sa im prekonať silu, ktorou sa ich snažia vytiahnuť z mora. Na to už treba pomerne fanatické odhodlanie, ale ľudská história je na príklady bohatá. Inak by nebolo bojov za slobodu, štrngania kľúčmi na námestí SNP, ani folklórnych slávností vo Východnej - celkovo by nebolo na čo spomínať a dejiny, ako ich máme radi, by možno neexistovali. Je v našej prirodzenosti spájať sily, aby bolo možné dosiahnuť veci presahujúce možnosti jednotlivca. A väčšina z nás chce, aby bol náš príspevok k spoločnej veci čo najmarkantnejší. Aspoň dodatočne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niekedy si zas členovia istých ľudských spoločností zvolili postup, ktorým vedome znižovali svoj diel zodpovednosti za činy, za ktoré by mohli cítiť pocit previnenia. Kedysi dávno na blízkom východe, v kolíske neskorších civilizácií, v krajinách oplývajúcich dostatkom kamenia, vynašli kameňovanie - efektný spôsob, ako za prispenia veľkého počtu príslušníkov spoločnosti odpratať zo sveta previnilca. Nikto nemusel mať pocit, že práve ním hodený kamienok bol rozhodujúci, ale výsledok bol jednoznačný a hoci sa vtedajší pacifisticky založení súkmeňovci zúčastnili akcie so sebazaprením, k výsledku prispeli aj oni - akurát s menšími výčitkami svedomia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S voľbami v demokratických štátoch je to opačne - aj keby sme si neviemako priali, aby bol účinok nášho hlasu väčší, nestane sa tak. A asi je to tak dobre. Síce nenastane všeobecný blahobyt, ktorý si želáme, ani porozumenie a pokoj, ale ani sa neprebudíme do nejakého typu totalitnej spoločnosti, ani sa neocitneme vo vojnovom konflikte so susedným štátom.

Nepomer medzi účinkom jedného odovzdaného hlasu vo voľbách a celkovým smerovaním krajiny je nepredstaviteľný a zrejme to nie je o jednoduchej matematike - tak ako ani náš život. Priemer z nášho hlasovania, ktorého výsledkom je premiér, nie je ani aritmetický, ani geometrický. Spôsob, akým sa uvažovanie jednotlivca premietne do výslednej politickej reprezentácie je síce záhadou, ale zas nemôžeme tvrdiť, že namiesto nás nám vládu dosadili mimozemšťania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neexistuje dobrý príklad na to, čo môže zmeniť jeden hlas - existujú zlé príklady na to, čo sa stane ak napr. nepríde voliť nikto alebo len určitým spôsobom uvažujúci ľudia.

Jozef Urban

Jozef Urban

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

obyvateľ SR, povolaním geodet a projektant pozemkových úprav Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu